fbpx

Je to neuveriteľné, ale až 75 % Slovákov má v II. pilieri pod pláštikom garantovaných výnosov investované peniaze v nevhodných fondoch, ktoré dôchodky dokonca zhoršujú viď príklad:

35-ročný klient, hrubý príjem 1000 €, nastavený garantovaný fond

Chcete si na dôchodok prilepšiť? Dajte si skontrolovať fondy, do ktorých idú vaše peniaze.

Pozrite si výpis z dôchodkového účtu, ktorý vám prišiel alebo zavolajte na infolinku vašej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Všimnite si dlhodobé výnosy v indexových fondoch, to sú tie pravé, viď: http://druhypilier.sme.sk/grafy-vynosy-vsetky-fondy

1-krát ročne môžete BEZPLATNE zmeniť fondy alebo prejsť do spoločnosti s lepšími výnosmi. Stačí na to 1 PODPIS.

Podporuje váš zamestnávateľ III. pilier?

 

III. pilier je dobrovoľné rozhodnutie zamestnávateľa o prispievaní na dôchodkový účet svojich zamestnancov.

Či je váš zamestnávateľ zapojený v III. pilieri zistíte, keď sa opýtate vašej mzdárky alebo na personálnom oddelení. Zamestnávateľ určuje výšku príspevku podľa vlastného rozhodnutia.

Bez ohľadu na výšku príspevku je III. pilier výhodný, pretože inak by ste tieto peniaze od zamestnávateľa nedostali. Zamestnávateľ si môže určiť podmienky príspevku (napr. prispeje vám toľko, koľko dáte vy, max. 5 % hrubej mzdy, alebo nemusíte platiť nič a zamestnávateľ prispeje sumou 2 % z hrubej mzdy, atď, atď.).

Konkrétne podmienky príspevku zamestnávateľa zistíte na vašom mzdovom alebo personálnom oddelení.

Príspevky do výšky 180 € ročne sú oslobodené od dane z príjmu (ide o sporenie 15 € mesačne), a na dani tak ušetríte cca 34 €.

Dôchodková správcovská spoločnosť vám začiatkom roka pošle potvrdenie, akú výšku príspevkov ste zaplatili a to je doklad pre daňový úrad.

Aj v III. pilieri je dôležitý výber fondov. Ak máte do dôchodku viac ako 15 rokov, nebojte sa vybrať negarantované fondy, ktoré investujú do akcií. Starší klienti by si mali fondy vhodne skombinovať.

Na Slovensku sú 4 dôchodkové správcovské spoločnosti a vy si môžete uzatvoriť zmluvu s ktoroukoľvek. Ak je váš zamestnávateľ zapojený do III. piliera, je povinný uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu s hociktorou, ktorú si vyberiete.

Potrebujete s tým pomôcť? Kontaktujte ma tu >>>